Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ülser hastalığı, mide zarında oluşan enfeksiyonların sebep olduğu bir sağlık sorunudur. H. pylori bu hastalık için en önemli nedendir. Mide zarı, sağlıklıysa mide asidine karşı oldukça dayanıklı olur. Ancak ülser hastalığı olan bir kişide mide zarı mide asidine karşı oldukça hassastır. Ülserde mide zarı aside karşı korunamaz ve asit, direkt yarayla temas ederek şiddetli ve dayanılmaz ağrılar yaşatır. Ağrı özellikle karnın üst tarafında aralıklarla etkili olur.

Ülser Hastalığının Erken Teşhisi

Ülser hastalığı, erken teşhis edilirse kolaylıkla tedavi edilebilir. Erken dönemde uygun ilaçlarla tedavi edilen ülser belirtileri önemsenmezse zamanla kanamaya yol açarak hayati risk ve çok daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ülser Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ülser hastalığı belirtileri, ülserin hangi evrede olduğuna bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Eğer mide zarında oluşan açık yaralar henüz başlangıç dönemindeyse hafif ağrılar yaşanabilir. Ancak yara büyümüşse ağrılar çok şiddetli olabilir.

Ülser hastalığının en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrı, karın bölgesinin üst kısmında hakim olur. Bazen bir kaç dakika etkili olurken bazen uzun süre etkili ağrılar yaşanabilir. Ağrı, mide asidini azaltan ilaçların kullanılmasıyla kontrol edilebilir. Ağrıyla beraber yanma hissi oluşur. Karın üst tarafında etkili olan ağrı ve yanma sırta yayılabilir. Ağrı ve yanma genelde yemeklerden birkaç saat sonra oluşur ve kişiyi gece uykudan uyandıracak şiddette gelişebilir. Ağrı ve yanma haricinde iştah ve kilo kaybı, hazımsızlık, asit reflüsü, huzursuzluk ve halsizlik görülebilir. Acil müdahale gerektirecek belirtiler ise kan kusmak, karında ani başlayan ve giderek artan keskin ağrı, dışkı renginde koyuluk ve yapışkan özellik olarak sıralanabilir. Bu tarz belirtilerde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Ülser Hastalığı Neden Olur?

Mide İltihabı: Ülserin en önemli nedeni mide zarında oluşan enfeksiyondur. Enfeksiyona yol açan bakteri mide zarına zarar vererek mideyi mide asidine karşı savunmasız hale getirir.

Kullanılan Bazı İlaçlar: Steroit içermeyen iltihap önleyici ilaçlar ülser hastalığına yol açabilir. Aspirin, diklofenak, ibuprofen, naproksen bu ilaçlara örnek olarak verilebilir. Bu tarz ilaçların uzun dönem kullanılması ülser hastalığı riskini artırır.

Yaşam Tarzı: Aşırı alkol tüketimi, sigara, aşırı strese maruz kalmak, solunum cihazına bağlı olmak ve radyasyon tedavisi ülser hastalığını tetikleyen durumlar arasında yer alır.

Ülser Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülser hastalığı kesin teşhis edildikten sonra uygun tedavi yöntemleriyle kısa sürede tedavi edilebilir. Tedavi süreci beslenme önerileri, kanamayı kontrol altına almak ve ilaç tedavisini kapsar. Bunların yanı sıra doğal tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir.

İlaç Tedavisi: Ülser hastalığı tedavisinde antibiyotik, asit düşürücü ve antiasit ilaçlar reçete edilir. Antibiyotik olarak 2-3 farklı ilaç kullanılabilir. Antibiyotik günde iki defa bir hafta boyunca kullanılır. Metronidazol, amoksisilin ve klaritromisin en çok kullanılan antibiyotiklerdir. Antibiyotikle beraber mide asit seviyesini düzenleyen ilaçlar kullanılır. Ranitidin, lansoprazol, pantoprazol ve omeprazol reçete edilebilecek asit düşürücü ilaçlardır. Antibiyotikler ya da asit düşürücü ilaçlar hastada anında etki yaratmaz. Hastanın kısa sürede rahatlamasını sağlamak için antiasitler kullanılabilir. Bu ilaçlar mide asidini gidererek hastanın kısa sürede rahatlamasını sağlar.

Beslenme Önerileri: Ülser hastalığı tedavisinde beslenme önerilerine uymak oldukça önemlidir. Mideyi yoran ve rahatsız eden yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Sigara, alkol, kahve, asitli içeceklerden, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra süt ve süt içerikli ürünler de ülser hastaları için önerilmez.

Kanamayı Durdurmak: Ülser hastalığı karın bölgesinde bir yırtığa ya da kanamaya sebep olmuşsa endoskopik yöntem kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. Bu yöntemle ülser üzerine ilaç verilebilir ya da metal pens atılabilir. Son çare olarak cerrahi operasyona başvurulabilir.

Doğal Tedavi Yöntemleri: Ülser hastalığı için tıbbi tedaviye destek amacıyla doğal tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Meyan kökü, sarımsak, E vitamini desteği ve kırmızı biber içerikleri sayesinde ülser için faydalıdır.

Ülser Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ülser Diyeti Listesi

Ülser Diyeti Listesi

Gastrit Ülser Diyeti Listesi

Gastrit Ülser Diyeti Listesi

Popüler İçerikler

Ülsere Ne İyi Gelir?

Ülsere Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ülsere Ne İyi Gelir?

Ülsere Ne İyi Gelir?

Gastrit Reflü Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Reflü Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Ülser Bulaşıcı mı?

Ülser Bulaşıcı mı?

Ülser Sırt Ağrısı Yapar mı?

Ülser Sırt Ağrısı Yapar mı?

Peptik Ülser Diyeti Listesi

Peptik Ülser Diyeti Listesi

Güncel

Akut Peptik Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Akut Peptik Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Ülseri Diyeti Listesi

Mide Ülseri Diyeti Listesi

Güncel

Gastrit Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Ülser Belirtileri ve Tedavisi